Nawigacja

Piramida mobilności

▼Odwrócona Piramida Mobilności▼
przedstawia modelowe podejście do transportu - kiedy jest to możliwe, wybieraj taki sposób przemieszczania, który jest najmniej uciążliwy dla środowiska.  
 Odwrócona piramida mobilności Pliki i przydatne linki

ODWRÓCONA PIRAMIDA MOBILNOŚCI

Podstawę mobilności społeczeństwa powinna stanowić aktywna mobilność, czyli indywidualna mobilność, realizowana na przykład pieszo lub przy pomocy roweru, ale również przy pomocy innych niezmotoryzowanych środków transportu lub sposobów poruszania się w przestrzeni (na rolkach, hulajnogach), nie zawsze wymagająca dedykowanej infrastruktury. 
 Ruch pieszy,  rowerowy, niezmotoryzowany, ruch rowerów nietypowych wspomaganych elektrycznie oraz rowerów typu cargo na niewielkie odległości jest najlepszym wyborem zarówno dla środowiska jak i nas samych przede wszystkim ze względu na zeroemisyjność.  W dużych europejskich miastach ulice są zwężane, a chodniki poszerzane, dzięki temu ograniczony zostaje ruch aut na rzecz ruchu pieszych.
 Transport publiczny ma istotne  znaczenie w aglomeracji miejskiej, niewskazane jest jednak aby był jedyną alternatywą dla samochodu indywidualnego. Transport szynowy, w tym kolejowy umożliwi szybkie i bezpieczne dotarcie do celu.
    Najniższym priorytetem powinien być ruch samochodowy, przy czym w ostatniej kolejności powinny znaleźć się samochody indywidualne, tuż za taksówkami czy samochodami wspólnego użytkowania. Decydującym argumentem, który przemawia za korzystaniem z tego rodzaju transportu jest przede wszystkim wygoda, dyspozycyjność oraz niezależność. Należy jednak pamiętać o  „odroczonych w czasie kosztach transportu”, czyli zanieczyszczenie powietrza, hałas ora zwiększonej ilość wypadków. 
Samolot powinien być wykorzystywany tylko w uzasadnionych przypadkach.

 

PLIKI I PRZYDATNE LINKI

Przydatne linki
bicycle innovation lab | Bicycle library
The new reverse traffic pyramid | Bike-friendly communities | Bicycle Network

 

Odwrócona piramida mobilności - grafika

 

 

do góry